Kuncze Gábor lesz a vendégünk február 11-én, szerdán 19,00 órakor a Wesley Főiskolán.
Választókörzetét 2010-es visszavonulásáig - egyedüli módon - minden alkalommal megnyerte a rendszerváltás utáni Országgyűlésben - a tavalyi come-back azonban nem sikerült... Ő volt a Horn-kormány második embere, az egykor némileg érdekes parlament legjobb humorú képviselője, majd öt évig a Klubrádió, illetve rövid ideig az ATV népszerű műsorvezetője, de kérész életű politikai visszatérése miatt (illetve az MSzP nyomására) kirúgták.
Hol vannak a liberalizmus egykori emblematikus képviselői, akik egy sokkal nehezebb korban, a rendszerváltás előtt, egzisztenciájukat kockáztatva, maroknyian bátran küzdöttek a demokráciáért? Egyáltalán hol a liberalizmus ebben a tragikus illiberális rémálomban? Van-e remény a demokrácia helyreállítására? Hogyan képzelhető el az összefogás, aminek érdekében Kuncze Gábor a választások előtt rövid időre visszatért a politikai élet színpadára? Ilyen kérdésekről beszélgetünk vele a moderátor, Dési János, egykori rádiós kollégája közreműködésével.
KUNCZE GÁBOR
liberális politikus
az SzDSz leghosszabb idejű elnöke, volt belügyminiszter
1950-ben született Pápán, a kecskeméti piaristáknál érettségizett, 1974-ben mélyépítő üzemmérnöki diplomát szerzett az Ybl Miklós Műszaki Főiskolán, majd 1985-ban a Közgázon, ahol 1988-ban szakközgazdász lett. A főiskola után műszaki előadó, építési művezető, beruházási ellenőr, építési üzemvezető, beruházási osztályvezető, illetve 1985-től 5 évig az Épgépterv gazdasági igazgatóhelyettese volt.
1989-ben megalapította a tököli Falufórumot. 1990-ben az SzDSz pártonkívüli jelöltjeként parlamenti képviselő lett a szigetszentmiklósi egyéni választókerületben, s egyedüliként ezt még négy választáson megismételte. 1992-ben belépett az SzDSz-be, s az országos tanács tagja lett, egy év múlva listavezetővé, illetve frakcióvezetővé, 1994-ben ügyvivővé választották, s 1997-ben egy évre pártelnök lett, de az 1998-as választások után lemondott, bár bekerült az ügyvivői testületbe, s két évig a párt képviselőcsoportjának vezetője volt.
1994-ben a kétharmados szoclib koalíciós győzelem után a Horn-kormány belügyminisztere, illetve Horn koalíciós helyettese. A baloldal 2002-es és 2006-os győzelme után azonban nem vállalt kormányzati szerepet. 2001-ben ismét pártelnök lett, s két- illetve négy év múlva megerősítették pozíciójában, 2002-től ismét frakcióvezető volt.
2008 és 2013 között a Klubrádió-, 2010-ben az ATV műsorvezetője volt.
2012. elején a Szabadelvű Polgári Párt elnökeként jelezte visszatérését a politikai életbe, de nem az önmagát fölszámolt SzDSz reinkarnációjaként, hanem egy remélt szélesebb politikai platform képviselőjeként. Az összefogás érdekében felszólalt a 2013. október 23-i ellenzéki nagygyűlésen, ahol a résztvevők lehurrogták az ellenzékiséget kisajátító MSZP vezetőjét, ezután kirúgták a Klubrádióból. 2014 elején Gyurcsány Ferenc tukmálására mégis indult parlamenti választókörzetében a baloldali összefogás közös jelöltjeként, de 33%-ával alulmaradt a Fidesz jelöltje (40%) mögött.
Tehát szeretettel várunk minden érdeklődőt február 11-én, szerdán 18,45-kor a Dankó u. 11-ben, a Wesley János Főiskolán. (A térképet lásd a honlapon:www.polvax.hu !)
Üdv:
Szentirmai László