HTML

> Poltár (polvax.hu)

FÜGGETLEN KÖZÉLETI KLUB

> Helyszín

Wesley János Lelkészképző Főiskola
Budapest, VIII. kerületi Dankó u. 11.

> Segítség

Nagyon kérem, ha megteheted, - cégeden keresztül vagy magánszemélyként - segítsd az egykori POLVAX klub házigazdája, Iványi Gábor Oltalom Karitatív Egyesületét! Elsősorban pénzadománnyal:
(IBAN: HU26) 
10400140-00026699-00000006
A kedvezményezett neve, címe:
Oltalom Karitatív Egyesület, 1086 Budapest, Dankó u. 9.
(K&H Bank Zrt., 1095 Budapest, Lechner Ödön fasor 9.)
Vagy Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség:
(IBAN: HU71)
11763086-15996886-00000000
(OTP Bank Nyrt. – 1051 Budapest, Nádor u. 16.)
Az egyéb természetbeni adományokat (ruha, tartós élelmiszer stb. ) is szívesen fogadják 24 órás ügyeletükön a Dankó u. 15. sz. alatt.

 

> Impresszum

 

Info: Szentirmay László

Tel: 235-0317

mail@polvax.hu

Szerk: Halász Géza

> Mobilinternet

Vendégünk volt: Heller Ágnes

heller1_1.jpg

Nagyon jól sikerült az idei félév utolsó klubestje is május 28-án, amikor Heller Ágnessel beszélgettünk Kéri László közreműködésével.

Simor András, Lengyel László, Pokorni Zoltán és Várszegi Asztrik után Heller Ágnes is joggal aratott nagy tetszést, kitűnő elemzést adott helyzetünkről és a kritikus mondandóból végig kihallatszott hihetetlen optimizmusa, amire igen nagy szüksége van mindenkinek.
(A beszélgetésről szóló tudósítást lejjebb olvashatod.)

A nyári szünet után szeptember végén folytatjuk a klubestek sorát, s ehhez kérem közreműködéseteket!
Írjátok meg, milyen témákat javasoltok a gazdaság, a politika, a kultúra, a közélet területéről, illetve hogy konkrétan kit hívjunk meg, kit látnátok szívesen a vendégek között!

Válaszotokat várva, kellemes nyarat,
üdv: Irma



heller2_1.jpgHeller Ágnes: a kritikus optimista
A félév egyik legérdekesebb beszélgetésének tanúi lehettek a POLTÁR résztvevői május 28-án, amikor Heller Ágnes volt a vendég, aki Kéri László moderátor közreműködésével beszélt régmúlt időkről, a vészkorszak, a kommunista diktatúra megpróbáltatásairól, a kényszerű emigrációról majd a hazatérésről, végül a remélt demokrácia jelenlegi felszámolásáról. Míg a februári klubesten Lengyel László kitűnő helyzetértékelése után legtöbben azt gondolhattuk, ennél rosszabb már nem lehet és itt a vég, Heller Ágnes hasonlóképpen kritikus elemző szavaiból mégis kicsendült valami optimizmus. Pedig a 2010-es választások előtt épp ő figyelmeztetett a legélesebben Orbán Viktor győzelmének várható súlyos következményeire. A legtöbben akkor pesszimista huhogásnak minősítették előrelátó szavait, bár a valóság sokszorosan túltett rajta. A beszélgetés végén a megérdemelt vastaps után mégis azzal az érzéssel indulhattunk haza, hogy minden negatív jel ellenére van remény, ha az ellenzék összefog, és a választók elmennek leváltani a kormányt.

Kéri László azzal kezdte a beszélgetést, hogy Bajnai Gordon október 23-i színre lépése óta több mint fél év telt el, és még mindig túl nagy az ellenzék széttagoltsága. Az elveszett fél év alatt nem kapott sokat az a bizonytalan másfél millió szavazó. Heller Ágnes rámutatott: várni kell októberig, akkor dől el minden. Úgy vélte: Mesterházy Attila karaktere hasonló Orbánéhoz: ő is a politikából él, és sok embert akar megnyerni. Bajnai Gordon pedig a racionális, a magyarázó, a rábeszélő politikus, aki az embereket az érdekeik képviseletére akarja rávezetni. Kár, hogy az emberek inkább az erő után mennek, így valójában erőt kell mutatni. Optimista mentalitása ellenére megemlítette: nem tenné minden kártyáját 2014-re, sajnos előfordulhat, hogy 2018 is érdekes lehet. Bizony megeshet, hogy jövőre a Fidesz győz, és akkor még rosszabb világ jöhet, ez egy katasztrófa lenne, az ország teljesen tönkremenne.
A 84 éves filozófus elmesélte, hogy háromszor is küzdenie kellett a túlélésért. 1944. március 19-én, a náci megszálláskor azt hitte, halálra van ítélve, s egy 14 éves gyerek túl akarta élni ezt a borzalmat. Neki tehát 1945 valóban felszabadulás volt. Az ötvenes években gyáva volt, hallgatott, viszont 1956-ban az utcán közölte magának: soha többet nem hallgathat. Persze 56 után jött az újabb retorzió. Tanárát, Lukács Györgyöt csak az olasz és francia kommunista vezetők tiltakozása miatt nem ítélték el, de Heller Ágnest kirakták az ELTE filozófiai tanszékéről, s 1963-ig középiskolában tanított. 10 évig dolgozhatott az MTA Szociológiai Kutatócsoportjában, de 1973-ban a szellemi életben is visszalépés történt: kirúgták őket, amikor egy tudományos vitát csak nyilvánosan lettek volna hajlandóak lefolytatni.
Kéri László ezután kulturális indíttatásáról és jelenlegi élményeiről kérdezte, mire elmondta, életét meghatározta, hogy édesapja állandóan politizált és verseket mondott. Nem volt véletlen, hogy a náci megszállásig olvasónaplót is írt. Gyerekkorában első nagy szerelme V. György volt (7 évesen...), majd később Thomas Mann lett... Ezután múzeumi benyomásairól beszélt: a melbourne-i, a tasmániai, a bécsi, a berlini és a jeruzsálemi múzeumok kiállításairól hallhattunk izgalmas beszámolót.
A moderátor ezután áttért mostani megítélésünkre, miszerint Amerikában talán felszínesebben, de Európában egészen pontosan ismerik az itteni helyzetet, és különválasztják Magyarországot és kormányát. Igaz, már kezdik a népet is felelőssé tenni, hogy miért is támogatják ennyien... Heller Ágnes erre részletesen kifejtette, hogy a kormány az egész ország ellen követ el bűnt. Magyarországon az emberek mindig uraiknak engedelmeskedtek, s nem érezték a szabadságot. Márpedig ahol nincs szabadság, ott gazdasági öntevékenység sincs, s ott nem vállalkoznak az emberek. A kormányfő gyermekké tette az országot, igaz hagyománya van annak, hogy az emberek hagyják magukat infantilizálni.
Heller Ágnes is nagy veszélynek nevezte, hogy az országban növekszik a félelem, az emberek aggódnak, hogy kirúgják őket állásukból, s emiatt hiányzik a civil kurázsi. A Fidesz egy tipikus leninista párt az úgynevezett "demokratikus centralizmusával". Ugyanakkor hozzátette, hogy nem osztja az elhatalmasodó pesszimizmust, szerinte a választófülkékben az emberek maguk döntenek majd...


Kérdésekre válaszolva a filozófus elmondta, a trianoni kérdést nem lehet napirendre tűzni, de a székely autonómiát támogatná - amire jó példa az olaszországi Dél-Tirol helyzete. Ott volt Bokros Lajos új pártja, a Modern Magyarország Mozgalom zászlóbontásánál, programjuk európai, nagyon jól kidolgozott, a szabad verseny pártján áll, de kérdés, hányan követik majd őket? Bokrosnak nagy respektje van az Európai Parlamentben, s most az egykori antallisták egy része is csatlakozott hozzá. Rámutatott: 2010-ben az MDF hívei azért nem szavaztak a pártra, mert összeállt az SzDSz-szel, s jelezte is, ha az MDF nem kerül be a parlamentbe, a Fidesz megszerezheti a kétharmadot is. Úgy vélte, egy esetleges veresége után a Fidesz mostani egysége könnyen megszűnhet és a párt kettéválik. A választásokkal kapcsolatban elhangzott még, hogy nem szabad eltúlozni az erdélyi és felvidéki heller3.jpgmagyar szavazók szerepét, ugyanakkor nagyobb súlya lehet a nyugaton munkát vállaló félmillió főleg fiatal választópolgárnak, pláne ha hozzávesszük itthoni családjukat, barátaikat is.

Heller Ágnes és Kéri László kettőse a félévi POLTÁR-ok egyik legkiemelkedőbb szellemi csemegéje volt, így méltán kaptak vastapsot a közönségtől.

Mártonffy Dániel


Nagyon kérem, ha megteheted, - cégeden keresztül vagy magánszemélyként - segítsd házigazdánk, Iványi Gábor Oltalom Karitatív Egyesületét! Elsősorban pénzadománnyal: (IBAN: HU26) 10400140-00026699-00000006

A kedvezményezett neve, címe: Oltalom Karitatív Egyesület, 1086 Budapest, Dankó u. 9. (K&H Bank Zrt., 1095 Budapest, Lechner Ödön fasor 9.)
Az egyéb természetbeni adományokat (ruha, tartós élelmiszer stb. ) is szívesen fogadják 24 órás ügyeletükön a Dankó u. 15. sz. alatt.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://polvax.blog.hu/api/trackback/id/tr365370430

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása