Bokros Lajos lesz a vendégünk október 7-én, kedden 20.00 órakor a Wesley Főiskolán.
A demokratikus ellenzék pártjai az önkormányzati választások előtt két héttel Falus Ferenc lemondása után - ha felemásan is - beálltak a profi politikus és nemzetközileg is elismert gazdasági szakember mögé, hogy ő legyen a főpolgármester-jelölt... Lajos itthon és több országban is egyértelműen bizonyított az (ország-) válság-menedzselésben: az 1995-ben bevezetett Bokros-csomag megmentett minket az államcsődtől, majd később a Világbank kormánytanácsadójaként régiónk más országaiban is sokat segített...
A paródiába hajló casting után megtalált Falus Ferenc doktor úr profi segítség nélküli szerencsétlenkedő kampánya során kiderült, hogy semmi esélye Tarlós Istvánnal szemben, s érthetően lépett vissza a MoMa vezetőjeként induló, nagyobb népszerűségű Bokros Lajos javára.
Hogyan látja Budapest helyzetét, mit tart a legfőbb gondnak; miként ítéli meg a katasztrofális politikai, gazdasági és egészségügyi helyzetet; mivel próbálja meggyőzni a kiábrándult demokratikus tömegeket; s győzelme esetén mennyiben tudna tevékenykedni az ellenséges kormányzati erővel szemben? E váratlan fordulat lehet-e a demokratikus ellenzék ébredésének első lépése?
Az önkormányzati választás előtti helyzetről, az esélyekről, programjáról és a várható jövőről beszélgetünk Bokros Lajossal.
____________________________
Elnézést a közel féléves szünetért, de a demokratikus oldal áprilisi (majd májusi) újabb csúfos fiaskója elbizonytalanított, hogy van-e értelme, lenne-e érdeklődés a POLTÁR folytatására? Azután egyre többen noszogattak, hogy mikor lesz már a következő klubest, s jöttek javaslatok témára és vendégre...
Kérem, írjátok meg, láttok-e fantáziát a folytatásban, s ha igen, kit lenne érdemes meghívni a további beszélgetésekre! Várom leveleiteket a mail@polvax.hu címre!
BOKROS LAJOS
volt pénzügyminiszter, EU képviselő, a Modern Magyarországért mozgalom vezetője
1954-ben született. A Közgáz végzős hallgatójaként elnyert egy ösztöndíjat a Panamai Állami Egyetemre, s ott (és Costa Ricában) gyűjtötte össze későbbi doktori disszertációja anyagát. 1980-86 között a Pénzügykutató Intézetben dolgozott, ezután az MNB közgazdasági főosztályvezető-helyettese, 1989-91-ben ügyvezetője lett. A nyolcvanas években Rikárdó Dávid álnéven írt az ellenzéki szamizdatokbacikkeket, továbbá a híres "Fordulat és reform" egyik szerzője. 1990-95-ben az Értéktőzsde elnöke, illetve 1990-91-ben az Állami Vagyonügynökség vezetője. 1991-95-ben a Budapest Bank elnök-vezérigazgatója.
1995. márciusától egy évig a Horn-kormány pénzügyminisztere,nevéhez fűződik az államcsőd elkerülését lehetővé tevő gazdasági program, a "Bokros-csomag", amely megteremtette a gazdasági stabilitást, s amelyből hosszú évekig élt az első Orbán-kormány is. Elkezdte a szociális ellátórendszerek reformját, a felgyorsuló privatizáció bevételeiből sikeresen csökkentette az államadósságot, a forint csúszó leértékelésével kiszámíthatóbb gazdasági környezetet teremtett, ami segítette a külföldi beruházásokat is, továbbá megteremtette a lehetőséget az OECD-be való belépéshez.
Egyéves minisztersége után a Világbank Európáért és Közép-Ázsiáért felelős igazgatója lett, s tanácsadóként dolgozott Horvátországban, Lengyelországban és Ukrajnában is. Rendszeresen publikál külföldön és Magyarországon; 2003 végén az ÉS-ben megjelent nagy dolgozata, az elosztórendszerek radikális reformját sürgető 130 pontja jelentős visszhangot váltott ki. A Közép-Európai Egyetem (CEU) professzora, 2005-08-banvezérigazgatója. Angol, spanyol, orosz nyelven felsőfokon beszél, és tud németül, horvátul, románul és szlovákul is. Neve többször fölmerült, mint az MNB leendő elnöke, illetve kritikus időszakokban mint kormányfő is.
2009-ig igyekezett távoli kapcsolatot fenntartani a direkt politikával, bár 2006 elején az MSZP "Ésszerűség és felelősség" platformja tiszteletbeli elnökké választotta, de egy év elteltével lemondott erről, miután az SZDSZ-hez hasonlóan támogatta a több-biztosítós egészségügyi rendszer bevezetését. Meglepetésre 2009-ben az akkor már erősen hanyatló MDF elnöksége felkérte, hogy legyen a párt EP-listavezetője, s ekkor Bokros nem zárt ki a vezetése alatt egy MSZP-SZDSZ-MDF válságkoalíciót. Ez persze nem valósult meg, de ő EU képviselő lett. Gyurcsány Ferenc lemondása után az utód keresésekor fölmerült az ő neve is, de a szocialisták mereven elzárkóztak ettől. 2011-ben létrehozta a Szabadság és Reform Intézetet, majd 2013-ban a Modern Magyarország Mozgalom pártot.Az idén júliusban jelezte, hogy indul a főpolgármesteri posztért. A választások előtt két héttel Falus Ferenc visszalépésével a nagyobb ellenzéki pártok beálltak mögé a választási küzdelemben.
Tehát szeretettel várunk minden érdeklődőt október 7-én, kedden 19,45-kor a Dankó u. 11-ben, a Wesley János Főiskolán. (A térképet lásd a honlapon: www.polvax.hu !)
Üdv:
Szentirmay László (Irma) |