Február 20-án, szerdán este 19,oo-kor a Wesley János Főiskolán lesz a félév második estje Lengyel Lászlóval, a neves politológussal, a Pénzügykutató Zrt. vezetőjével.
A nagysikerű Simor András POLTÁR után újra egy szellemi csemege várható: egy olyan neves közéleti személyiséggel, publicistával találkozhatunk, aki közel három évtizede meglepő nyíltsággal beszélt a POLVAX résztvevői előtt a gazdasági reform és demokrácia szükségességéről és lehetőségeiről. Egy más világban, de ugyanezen kérdéseket boncolgathatjuk Krug Emília újságíró moderátori közreműködésével.
Bajnai Gordon tavaly október 23-i zászlóbontása előtt pár nappal írta Lengyel László:
"2013 ősze és 2014 tavasza között dől el, hogy milyen egy létrejött és magabiztos ellenzéki koalíciónak a vonzási képessége a bizonytalan, a független szavazók irányába. 2013 őszéig hatást lehet gyakorolni mindazokra, akik korábban már szavaztak balra, vagy szavaztak a liberálisokra. De teljes illúzió abban reménykedni, hogy a volt jobboldali szavazók ma vagy fél év múlva átcsábíthatók, amikor még a Fidesz teljes fegyverzetben áll, az ellenzék még belül is megosztott, és 2014 több mint bizonytalan. /.../
A feladat nemcsak egy kormány leváltása, hanem egy rendszeré. Másfél év van arra, hogy ne csak a rövid távú válságkezelő programok készüljenek el, de a rendszert alakító, hosszú távú stratégiák, sőt jogszabálytervezetek is. Már elkéstünk. A kormányzóképesség 2014-ben rendszerváltó képesség is. A jogállam új alkotmányos rendjének megalkotása, a súlyok és ellensúlyok rendszerének helyreállítása, az oktatás és az egészségügy, a nyugdíj és a szociális rendszer tartós "beállítása" nagyobb feladat a gazdaságpolitikai és gazdaságszerkezeti átalakításnál."
Ha már akkor késésben volt az ellenzék, vajon mi van ma? Hiszen látszólag egyre töredezettebb, az egymás erősítésére hivatott szereplők között kölcsönös bizalmatlanság érzékelhető. Még mindig formálódnak új pártok (Fodor, Bokros, LMP 2.0), tagság és infrastruktúra nélkül. Mi jön ki ebből? Meddig tartható az MSZP és az Együtt 2014 rivalizálása? Kiközösítendő-e Gyurcsány? Hihető-e a közvélemény-kutatók által mért Fidesz-fölény? Egyáltalán, ki képes itt kormányozni? Mármint Orbán Viktoron kívül. de vajon ő képes-e még erre?
Lengyel László közgazdász, politológus, a Pénzügykutató Zrt. elnök-vezérigazgatója
1950-ben született Budapesten, 1974-ben az ELTE AJK-n szerzett diplomát, majd 1984-ben közgazdaságtudományból kandidátusi fokozatot. Végzése után két évig a Pénzügyminisztérium Államigazgatási Szervezési Intézetében dolgozott, majd 1976-tól a Pénzügykutatási Intézet tudományos munkatársa, 1987-től a Pénzügykutató Rt. tudományos igazgatója, 1990-től elnök-vezérigazgatója.
1984 márciusában a ''régi" POLVAX" vendégeként beszélgetett velünk "gazdasági reform és demokrácia" címmel. 1987-ben részt vett a rendszerváltást előkészítő nagyjelentőségű Fordulat és reform szerkesztésében. Nagy visszhangja volt, amikor 1988. áprilisában "a négyek" tagjaként kizárták az MSzMP-ből.
1990-től az ELTE AJK egyetemi docense. Az 1970-es évek óta publikál hazai és külföldi folyóiratokban, kötetekben, heti- és napilapokban. Számos könyve közül érdemes kiemelni a Várszegi Asztrik főapáttal közösen írt Beszélgetőkönyvecskét (1999), a Kis magyar bestiáriumot (2001), a Szorongás és reményt (2004), az Illeszkedés vagy kiválást (2006) vagy éppen a Pretoriánusok korá-t (A magyar válság és kezelése - 2011).
1992-ben Lónyai Menyhért díjat, 1994-ben Opus díjat, 1997-ben Nemes Nagy Ágnes díjat, 2006-ban Pulitzer díjat kapott.
Tehát szeretettel várunk minden érdeklődőt február 20-án, szerdán 18,45-kor a Dankó u. 11-ben, a Wesley János Főiskolán.
Igyekszünk időpontot egyeztetni Várszegi Asztrikkal, aki megbetegedése miatt sajnos nem tudott eljönni az Iványi Gáborral folytatott december 5-i klubestre, és továbbra is várom véleményeteket, javaslataitokat.
Üdvözlettel:
Szentirmay László
(Irma)