Bukjon Orbán,
de ne túl gyorsan!
Bokros Lajos után ismét egy nagy formátumú demokratikus politikus, Gyurcsány Ferenc volt a vendégünk november 19-én. Ellenzékük szerint mindketten maguk voltak a patás ördögök; Bokrosról csak egy évtized után kezdte lassan elfogadni a közvélemény, hogy 1995-ben az államcsődtől mentette meg az országot, s alapozta meg a következő évek fejlődését. Gyurcsányt nemcsak a Fidesz profi karaktergyilkos apparátusa, hanem saját pártjának gyenge emberi minőségű vezetői is ügyesen kicsinálták. Mint elmondta, 99 százalékban tudja, ki volt az őszödi elkövető, s jó is lenne pofán verni, mert "ez a disznó nagyon sok kárt okozott az országnak", de a lelke ma már nem lenne ettől könnyebb... Egyébként az általa egyetlen megmaradt ígéretes politikusnak nevezett, Botka kivételével továbbra sincs valami túl nagy véleménnyel az MSZP mai vezetőiről: úgy vélekedett, Tóbiás "nem egy 100-as izzó", s első számú tanácsadójával, Baja Ferenccel alkotott párosukból nem sok jöhet ki. Úgy vélekedett, eldőlt, hogy az MSZP belátható időn belül nem lesz erős néppárt, bár a biztos választóknak akár 15-20 százalékára is számíthat. Kérdés, neki lesz-e igaza vagy feleségének, aki szerint lehet, hogy 2018-ban már a szavazólistán sem lesznek.
Gyurcsány rámutatott, hogy a DK ma még egy kis 5 százalékos párt, de igyekeznek nyitni a kisebb mértékben másként gondolkodó szimpatizánsok felé. Sajnálatosnak mondta, hogy igen nagy baj van az Együtt PM-mel. Mindezek miatt egyetértett az óvatos külföldi elemzőkkel, diplomatákkal, hogy a mai demokratikus ellenzék még nagyon nincs felkészülve az Orbán utáni korszakra. Az ellenzék társadalmi beágyazódottsága, kapcsolatrendszere, illetve a Fidesz mai ereje még nem teszi lehetővé a pozitív változást. Orbán megbuktatása ugyanis nem cél, hanem eszköz egy másik Magyarországhoz. "Sajnos a töredékét sem birtokoljuk mindannak, amire szükség lenne" - fogalmazott. Rámutatott, hogy a nagyhatalmak nemcsak egymás vezetőit hallgatják le, hanem az amerikaiak és az oroszok, no meg a németek és a franciák is pontosan ismerik a magyar vezetés összes telefonját és internetes kommunikációját. A kitiltási üggyel kapcsolatban elmondta, az Egyesült Államok nyilvánossá tette, hajlandó borítani bizonyos információkat. Persze óvatosan, mert nem akarnak destabilizálni, s ők sem látják, mi jöhetne Orbán után, hiszen a kis káoszt nem akarják lecserélni egy nagyobbra. Ezért is javasolta egyik vidéki látogatásán fejkendős hallgatóinak: nyugodtan imádkozzanak azért, hogy Orbán megbukjon, de tegyék hozzá: lehetőleg ne túl gyorsan! A Fidesz vezetőiről úgy fogalmazott, ezek a fiúk valódi politikai tehetségüket az ördög szolgálatába állították, arcátlanok, pimaszok, és eladják hazánkat egy tál lencséért, meg persze saját meggazdagodásukért.
Sajnálatosnak nevezte, hogy személyiséghiányos a balliberális oldal, miután kiment egy nagy generáció az SZDSZ vezetőivel, Kunczéval, Magyar Bálinttal, Demszkyvel. Egy kérésre válaszolva lemondott alelnökéről, a liberális Bauer Tamásról kifejtette, hogy kivételes személyiség, zseniális, tisztességes ember, de mereven ragaszkodott saját igazához, és nehéz együttműködni az olyan politikussal, aki nem hiszi el, hogy nem csak az lehet helyes, amit ő képvisel. A DK igyekszik új vezetőket megnyerni, s így sikerült például az elnökségébe hoznia Kerék-Bárczy Szabolcsot, viszont az egyébként nagy tudású Nagy-Huszein Tibor vagy Kakuk György nem tudta elfogadtatni magát a médiával. A demokratikus ellenzék összefogását célzó nyári javaslata sajnos hamvába holt. Annak ellenére, hogy a Klub Rádió nem reprezentatív felmérése szerint több mint 90 százalék támogatta. Magánemberként még Botka is azt mondta, hogy igaza van, de hozzátette, hogy 2016-ig csinálják csak külön... Az Együtt társelnöke, Szigetvári Viktor is azt mondta neki, igaza van, de szerinte sem lehet ezt nyilvánosan csinálni...
Az elmúlt hetek meglepő tüntetéssorozatával kapcsolatban kifejtette: ez a nyugatos életforma megtámadása elleni lázadás. Úgy fogalmazott, hogy bár az elégedetlenség látványosan nyilvánult meg, de cseppfolyós a helyzet, s nem tudni mi lesz a leginkább az LMP gondolkodására hajazó jelszavakat hangoztató tiltakozókkal. Szurkol nekik, hogy sikerüljön, de kérdéses, hogy kinő-e a mai szervezők, a stake holderek között olyan csoport, amelyik politikai formává szerveződik. Félő, hogy az egykor ígéretes MILLA sorsára jutnak-e, hiszen ma már egy talán két fős egyesületről lehet csak beszélni. Örvendetesnek nevezte, hogy a csatlakozás óta először spontán módon vették elő az EU zászlót, s ez azt bizonyítja, hogy létezik a modern Magyarország, az a polgáriasult világ, amit már-már leírtunk.
Mártonffy Dániel